بسم الله الرحمن الرحیم


 

انتخاب خانم مریم میرزاخانی (ریاضی‌دان ایرانی و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف) به عنوان یکی از اعضای آکادمی ملی علوم امریکا (NAS)، امروز در رسانه‌های داخلی بازتاب داشته است. این آکادمی، یک مرکز معتبر علمیِ خصوصی و غیر انتفاعی با سابقه‌ی بیش از یک و نیم قرن است که هم‌اکنون نزدیک به دو هزار و دویست و نود و یک عضو دارد (لیست اعضاء در رشته‌های مختلف:  https://goo.gl/t61tMr   ). اعضای جدید آن، هر ساله در یک رای‌گیری توسط اعضای فعلی تعیین می‌شوند و تمامی انتخاب شدگان، بصورت مادام‌العمر عضو این مرکز می‌مانند.

برای مشاهده ادامه مطلب روی اون  فلش زرد بالا سمت چپ زیر تاریخ کلیک کنید

نکته‌ی عجیب در این بین، نشر یک شایعه‌ی غلوگونه و غیر واقعی توسط رسانه‌های کشور است. بسیاری از خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و کانال‌های خبری نوشته اند که میرزاخانی اولین زنی‌ در جهان است که به این جایگاه می‌رسد! یعنی این‌ها واقعاً پیش خودشان فکر کرده اند که آن ۲۲۹۰ نفر دیگرِ عضو آکادمی علوم امریکا، کلهم مرد بوده اند؟! یا اینکه اصلاً روح‌شان هم از تعداد و کیفیتِ اعضای قبلی این آکادمی خبر ندارد؟ عارضم که Florence Rena Sabin (تولد در سال ۱۸۷۱ و مرگ در سال ۱۹۵۳!) به عنوان محققی در رشته‌ی پزشکی، اولین زنِ عضو آکادمی ملی علوم بوده است (https://goo.gl/Rfsks5). نکته‌ی دیگر اینکه خبر انتخاب خانم میرزاخانی، پس از یازده روز سر از رسانه‌های ایرانی در آورده است. سایت رسمی NAS در روز سوم ماه می خبر داد که در رای‌گیری اخیر، ۸۴ محقق جدید به آن اضافه شده و تعداد اعضاء به ۲۲۹۱ نفر رسیده است ( http://goo.gl/x1lkDy ).

 

چند نمونه از اشاعه‌دهندگانِ خبر انتخابِ خانم میرزاخانی که در تیتر یا متن خود، آن شایعه‌ی کذب را ذکر کرده اند:

ایسنا  http://goo.gl/UffQm2

عصر ایران  https://goo.gl/HjCMNF

کانال خبر آنلاین  https://telegram.me/khabaronline_ir/29252

کانال آخرین خبر  https://telegram.me/akharinkhabar/32415

کانال اخبار جنجالی  https://telegram.me/akhbarjanjali/4079

تابناک  http://goo.gl/RIr431

تسنیم  http://goo.gl/nFrqqe

ایرنا  http://www.irna.ir/fa/News/82073725/  (آپدیت: ایرنا خبر را حذف کرده)

خبرگزاری صدا و سیما  http://goo.gl/eFjwZ7\

فارس  http://goo.gl/2N4Gns

ایلنا  http://goo.gl/LDhvDz

جماران  http://goo.gl/suPuH9

من و تو  http://goo.gl/VVPirr

 

ظاهراً اصلِ این دروغ یا بی‌دقتی را روابط عمومی دانشگاه شریف مرتکب شده (اینجا:http://goo.gl/lDn03V   ) و کلهم خبرگزاری‌های مثلاً معتبر کشور، بدون کوچکترین تحقیق و بررسی، آن را کپی‌کاری کرده اند. البته شایان ذکر است که اصل انتخاب خانم میرزاخانی در این آکادمی مهم‌تر است از اینکه بیایم بحث کنیم آیا ایشان اولین زن بوده اند یا n امین. به علاوه، بحث سر اینکه انتخاب ایشان یک موفقیت شخصی است و تنها به کشور امریکا نفع عمده و مستقیم می‌رساند یا سودی هم به حال کشور خودمان دارد به کنار، در هر حال این اشتباهات و غلوهای رسانه‌ها موجب می‌شود برخی به اصل خبر نیز با دیده‌ی تردید بنگرند و قضیه تا حدی لوث شود.

 

این متن را منتشر کنیم، بلکه روزی روزگاری این مرضِ "نقلِ وقایع، بدون اطمینان از صحت‌شان" ریشه‌کن شود...

 

---------------------------------

بروزرسانی:


متعاقب مطلب فوق و با مساعدت یکی از دوستان، خبر مربوطه در سایت دانشگاه شریف تصحیح شد.
http://goo.gl/lDn03V