خط خطی های سیاسی و فرهنگی یک دانشجو

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

آیت الله خامنه ای:عناصر مثبت فرهنگ غرب را باید گرفت

امروز در فرهنگ غرب، انصافاً عناصری وجود دارد که برای ما حیاتی است؛ ما باید آنها را یاد بگیریم. چیزهای خوب، زیاد دارند. اگر این چیزهای خوب نبود، غرب با این‌همه فسادی که دارد به اینجا نمی‌رسید. غرب با این‌همه فسادهایی که دارد، باید اصلاً مضمحل می‌شد و مثل دود به هوا می‌رفت. اما علت اینکه دود نشدند و به هوا نرفتند، چیست؟ چند عنصرِ واقعاً حسابی در کار اینها بوده است. از جمله اینکه آدم‌های منظمی هستند؛ آدم‌های پرکاری هستند و در تلاش‌هایشان خستگی‌ناپذیرند. اینها عناصر مثبت و مطلوبِ فرهنگِ آنهاست. اینها را البته باید گرفت و استفاده کرد.

#سیدعلی_حسینی_خامنه‌ای
#دغدغه‌های_فرهنگی
شرح مزجی یکی از بیانات رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۷۳ با استفاده از دیگر بیانات معظم له
(چاپ بیست و پنجم، تهران: انتشارات مؤسسه جهادی، فروردین ۱۳۹۳)
صفحه ۴۲.
#نظم
#پرکاری
#خستگی_ناپذیری

۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
خطاط

زمانی که کشور های اسلامی جهان اول بودند!

مرحوم دکتر شریعتی در موزه‌های غربی، سکه‌ها و صلیب‌های طلایی و زینتی جالبی را دیده بود که متعلق به قرون وسطای اروپا بوده، اما روی آنها کلمه "الله" و "بسم الله" نقش شده بوده!
ایشان می‌گفت در آن‌زمان، صنعتگران اروپایی با این کار می‌خواسته‌اند به خریداران خودشان بگویند: "جنس، خارجی است! مال کشورهای پیشرفته است! مال بغداد و ری و نیشابور و قاهره و قرطبه است!"
یعنی درست برعکس وضع فعلی که مثلا بافندگان خودمان در ایران بر روی اجناس ایرانی، مارک خارجی و اروپایی و حروف الفبای لاتین را می‌نویسند تا به خریداران بگویند: "جنس، خارجی است! مال پاریس و لندن و مونیخ و واشنگتن است!"

#جلال_رفیع
#در_بهشت_شداد
انتشارات اطلاعات
صفحه ۳۸۶.

۱ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
خطاط

صدای جلال آل احمد که بخشی از رمان "نون والقلم" خود را می‌خواند


فایل صوتی ذیل (حدود ۱۷ مگابایت)، چند روزی است که منتشر شده؛ فایلی از صدای جلال آل احمد که در اختیار کتابخانه‌ ملی قرار گرفته است.
ماجرا این است که در دهه‌ ۶۰ میلادی، پزشکی اتریشی به نام اشتراوس، از روی علاقه به صدا و ضبط صداهای گوناگون، حرفه‌ پزشکی را کنار می‌گذارد و به ضبط صداهای گوناگون در بسیاری از کشورها مانند ایران می‌پردازد. او در ایران آن‌زمان نیز صدای جلال آل احمد، سیمین دانشور و چند شخصیت دیگر را ضبط کرده است.

در حال حاضر بخش میانی از داستان «نون و القلم» آماده شده و روی سایت کتابخانه ملی قرار گرفته است. بنا به اعلام این وب‌سایت، در آینده‌ای نزدیک، مجموعه‌ای از صد ساعت صدای آرشیوشده با کمک رایزنی فرهنگی ایران در اتریش از سیستم آنالوگ به دیجیتال تبدیل خواهد شد و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

دانلود: http://s8.picofile.com/file/8268152034/Jalal_Noon_Va_Ghalam.mp3.html
#جلال_آل_احمد
#نون_والقلم
#اشتراوس

۰ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰
خطاط

ملّت‌ها و دولت‌های اسلامی ،کسانی که گنج گرانبهایشان را دفن کرده‌اند...

کشیش کتاب را در دستش گرفت، جلدش را به سرگئی نشان داد و گفت: «نهج البلاغه است؛ سخنان و نامه‌های علی است. کتاب بسیار عجیبی است؛ پُر از مضامین بکر و راه‌گشا.»
سرگئی گفت: «لابد به من توصیه می‌کنی که آن را بخوانم.»
کشیش گفت: «حتماً؛ کاری که پدرت باید در جوانی می‌کرد. مثل #جرج_جرداق که می‌گفت از ۱۲ سالگی مطالعه نهج‌البلاغه را شروع کرده و هنوز هم ادامه می‌دهد. علی شخصیتی است مثل اقیانوس؛ هرچه در عمق آن شنا کنی، شگفتی‌هایش آشکارتر می شود.»
سرگئی روی کاناپه نشست و پرسید: «اگر چنین است که شما می‌گویید، پس چرا کشورهای مسلمان که علی امام آنهاست، جزو کشورهای جهان سوم و عقب‌مانده‌اند؟»
کشیش گفت:

برای مشاهده ادامه مطلب روی اون  فلش زرد روبرو زیر تاریخ کلیک کنید

۰ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
خطاط

پیش بینی دکتر شریعتی پیرامون حقوق های نجومی!

خطری که همه نهضت‌های ضداستعماری و رهایی‌بخش مردم را در آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین تهدید می‌کند و بسیاری بدان دچار شده‌اند، این است که برای مشاهده ادامه مطلب روی اون  فلش زرد روبرو زیر تاریخ کلیک کنید

۳ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰
خطاط